درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : وبلاگ
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
وبلاگ


تقلب علمی

به گزارش خبرنگار ایسنا،‌ بعد از گزارش مجله نیچر از تخلفات علمی ایران، این بار گزارش تخلفات دیگری از سوی “الزویر” منتشر شده است.

طبق گزارشی که موسسه انتشارات الزویر منتشر کرده است، اعلام شد گروهی از دانشگاهیان ایرانی با پیشنهاد داوران غیرواقعی در جریان بررسی مقالاتشان تقلب کرده‌اند.

بر این اساس نویسنده مسوول این مقالات یک دانشیار فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی است و این مقالات در مجلات ذیل به چاپ رسیده‌اند.

International Journal of Hydrogen Energy
Results in Physics, Journal of Crystal Growth
Journal of Alloys and Compounds
International Journal of Thermal Sciences and Fusion Engineering and Design

بعد از انتشار این گزارش، با یک پیام تقریبا مشابه تمام این مقالات از دسترس خارج شده‌اند.

بر اساس اعلام الزویر، 26 مقاله علمی از نویسندگان ایرانی به دلیل تقلب در داوری از سوی ناشر از لیست مقالات مجلات الزویر حذف شدند.

بدترین نوع تخلفات در مقالات علمی ایرانی در الزویر

دکتر احسان شمس کوشکی، دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه تقلبات و تخلفات علمی انواع مختلفی دارد، افزود: این تقلبات در مراحل مختلف انجام و یا انتشار یک پژوهش رخ می‌دهند.

وی با اشاره به انتشار گزارشی از سوی الزویر، خاطر نشان کرد: این گزارش در خصوص تعدادی از مقالات تولید شده در دانشگاه آزاد بوده است و بر اساس اعلام الزویر نویسنده این مقالات در داوری مقالات مداخله کرده‌ است.

شمس کوشکی با تاکید بر اینکه جزئیات بیشتری از این تخلفات از سوی الزویر منتشر نشده است، یادآور شد: وقتی مقاله‌ای به مجلات ارسال می‌شود، در برخی موارد از فرد نویسنده داور پیشنهادی درخواست می‌شود.

دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این امر را به منظور بهبود روند داوری دانست و خاطر نشان کرد: در برخی از موارد، مقالات از سوی مجله برای داور پیشنهادی ارسال می‌شود و بر این اساس ایمیل ارسال شده از سوی مجلات به فردی نویسنده که ایمیل جعلی را اعلام کرده است، ‌ارسال می‌شود.

شمس کوشکی با بیان اینکه به نظر می‌رسد در این مقالات چنین تخلفی رخ داده است، خاطرنشان کرد: این اقدام با عناوینی چون “فریبکاری در داوری” و “دستکاری در داوری” مطرح است و این اقدام یکی از شدیدترین انواع تخلفات پژوهشی محسوب می‌شود.

به گفته وی، بر اساس گزارش الزویر این مقالات از دانشگاه آزاد تهران بوده است.

قانون مقابله با تخلفات در انتظار تعامل 3 دستگاه

شمس کوشکی در خصوص آخرین وضعیت آیین‌نامه قانون مقابله با تخلفات علمی با تاکید بر اینکه این قانون به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، خاطر نشان کرد: علی‌رغم آنکه مهلت 3 ماهه (بعد از تصویب قانون) برای تدوین آیین‌نامه‌ اجرایی این قانون در نظر گرفته شده، ولی متاسفانه آیین‌نامه اجرایی این قانون هنوز تدوین نشده است.

وی اضافه کرد: این آیین‌نامه به صورت مشترک میان وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری،‌ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دادگستری تدوین می‌شود و از آنجایی که لایحه این قانون از سوی وزارت علوم به مجلس ارسال شده است، وزارت بهداشت هم به صورت کتبی آمادگی خود را برای تدوین آیین‌نامه اجرایی این قانون به وزارت علوم اعلام کرده بود.لینک منبع

مطلب ارتکاب بدترین تخلفات مقالات ایرانی در "الزویر"/معطل‌ماندن اجرای یک قانون به دلیل نبود آیین‌نامه در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :ارتکاب بدترین تخلفات مقالات ایرانی در "الزویر"/معطل‌ماندن اجرای یک قانون به دلیل نبود آیین‌نامه
http://mofidestan.ir/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%da%a9%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d8%af%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%aa%d8%ae%d9%84%d9%81%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%af%d8%b1-q/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 5 دی 1396 :: نویسنده : وبلاگ        


ژن درمانی

به نقل از ورج، اگر ایمنی این روش ویرایش ژن ثابت شود، می‌تواند یک روز برای درمان همین نوع از کم شنوایی در انسانها نیز استفاده شود.

محققان ابزار ویرایش ژن CRISPR-Cas9 به داخل گوش موش‌های زنده با ناشنوایی ناشی از جهش تزریق کردند. براساس تحقیق منتشر شده در مجله “نیچر” (Nature)این قیچی‌های مولکولی توانستند دقیقا کپی یک ژن عامل بیماری را بدون ایجاد اختلال در نسخه سالم، قطع کنند. اگرچه محققان معتقدند که می توانستند تنها یک بخش کوچکی از سلول‌های گوش را ترمیم کنند که باعث می‌شد موش‌های تحت درمان قدرت شنوایی خود را کاملا از دست بدهند.

طی چند سال گذشته گام‌های بزرگی در زمینه ویرایش ژن برداشته شده است. در ماه گذشته، دانشمندان تلاش کردند تا برای اولین بار DNA فردی را درون بدن خودش و به منظور درمان یک اختلال ژنتیکی به نام “سندرم هانتر”، درمان کنند. این تکنیک یاد شده در تلاش است تا DNA را در داخل بدن یک حیوان زنده، در این مورد روی موش‌ها، ویرایش کند. اگرچه که هنوز زود است تا این روش درمانی به کلینیک‌ها راه پیدا کند ولی گامی مهم در توسعه ژن درمانی است که به منظور درمان یا پیشگیری از بیماری‌هایی است که با ژن‌ها سر و کار دارند.

فیدور اورنو، معاون موسسه بیوتکنولوژی آلتیوس می‌گوید: هم اکنون ما وارد دوره‌ای شده‌ایم که ژنوم انسانی به عنوان یک داروی واقعی تلقی می‌شود.

وی افزود: این تحقیقات اولین گام مهم و چشم اندازی قوی برای امید بخشی به بیمارانی است که این جهش ژنی را داشته‌اند.

دانشمندان این مکانیسم را برای ویرایش قطعات کد ژنتیکی طراحی کرده‌اند. این تکنیک به سرعت در حال پیشرفت است. سال گذشته درچین، پزشکان سلول‌های ایمنی را از بیماران مبتلا به سرطان ریه استخراج کردند سپس با ویرایش آنها، دوباره سلول‌ها را به بیمار تزریق کردند تا به مقابله با این بیماری کمک کنند. در اوایل سال جاری نیز، دانشمندان در ایالات متحده از روش اصلاح ژن CRISPR-Cas9 استفاده کردند تا ژن جنین انسان را ویرایش کنند و سعی کنند تا جهش ژنی که باعث ایجاد یک بیماری خطرناک قلبی می‌شود را اصلاح کنند.

پروفوسور دیوید لویی، استاد شیمی و زیست شناسی دانشگاه هاروارد و همکارانش ژن‌های کپی شده را تکه تکه کردند و روش CRISPR-Cas9 را با یک قطره چربی تلفیق کردند تا به این ابزار ویرایش ژن اجازه دهد به سلول‌های موی موش نفوذ کند. هنگامی که این مخلوط به داخل یک گوش از موش تازه متولد شده و بیمار وارد شد، قیچی‌های مولکولی قادر به قطع کپی ژن مسبب ناشنوایی شدند. این برش زمانی صورت گرفت که این ژن کپی در حال ترک کردن ژن سالم بود. این درمان به سلول‌های مو اجازه داد تا سالم بمانند و موش را از ناشنوایی نجات دهد.

پروفوسور لویی افزود: قبل از اینکه این روش درمانی روی انسان انجام شود، نیاز است تا در ابتدا روی سلول‌های انسانی و سپس روی حیوانات بزرگ‌تر مانند خوک و میمونها آزمایش شود و مدت زمانی که می‌توان اطمینان حاصل کرد تا از سالم و مطمئن بودن این روش اطمینان حاصل کرد، یک دهه خواهد بود. این در حالی است که فیدور اورنو معتقد است این مدت زمان دو سال خواهد بود.

وی اظهار کرد: آزمایش بالینی برای ویرایش DNA و درمان اختلال‌های ژنتیکی با ابزار متفاوت ژن درمانی موسوم به “انگشت فلز روی” در حال انجام است. بنابراین مسیری روشن برای چگونگی درمان انسانی پیش رو است.لینک منبع

مطلب توقف ناشنوایی موش‌ها با ژن درمانی در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :توقف ناشنوایی موش‌ها با ژن درمانی
http://mofidestan.ir/%d8%aa%d9%88%d9%82%d9%81-%d9%86%d8%a7%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%db%8c%db%8c-%d9%85%d9%88%d8%b4%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%a8%d8%a7-%da%98%d9%86-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


   
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic